Quantcast
Channel: Dieta wegetariańska
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

ABC zdrowej żywności: kapary

0
0

O tym, że warzywa należy włączać na stałe do naszej diety, bo są ważnym źródłem witamin i innych ważnych składników, wiadomo nie od dziś. Wiemy też, że niektóre z nich, bardziej niż inne sprzyjają naszemu zdrowiu. Dlatego warto zadbać o to, by to właśnie one pojawiały się najczęściej na naszym stole. Przykładem takich wartościowych warzyw, które powinni spożywać przede wszystkim wegetarianie, są między innymi kapary – mali kuzyni dobrze znanej nam kapusty.

Skąd się wzięły kapary?

Krajem pochodzenia kaparów, jest najprawdopodobniej środkowa Azja. Do Europy przybyły wraz z arabskimi podróżnikami. Dziś można spotkać je głównie w krajach śródziemnomorskich. Znawcy twierdzą również, że ich plantacje znajdują się w takich odległych krainach jak Egipt, Maroko czy Algieria.

ABC zdrowej żywności: kapary

Właściwości kaparów

Chociaż głównym składnikiem kaparów jest woda, posiadają one w sobie także pewną ilość rutyny. Dzięki temu kapary, dbają o nasze zdrowie. Lista ich właściwości jest dość długa:

  • Działają, jako doskonały przeciwutleniacz – czyli pomagają nam w walce z wolnymi rodnikami;
  • Spowalniają utlenianie witaminy C;
  • Działają przeciwzapalnie;
  • Wspomagają walkę z wzdęciami;
  • Działają przeciwreumatycznie;
  • Usprawniają funkcjonowanie wątroby.
ABC zdrowej żywności: kapary

 

Jak jeść kapary?

Z kaparami należy być dość ostrożnym, jeśli chcemy je potraktować, jako przekąskę. Dlaczego? – ponieważ cechują się one bardzo ostrym smakiem. Najlepiej jeść kapary w połączeniu z pizzą czy makaronem, a także jako dodatek w sałatkach warzywnych, sosach czy marynatach. Należy je wtedy wcześniej zamarynować.

ABC zdrowej żywności: kapary

Doskonałe towarzystwo dla ryb

Mięso rybie czy owoce morza podawane z kaparami, to jedno z wielu bardziej popularnych połączeń kulinarnych. Nadają daniom wyrazistości i podkreślają ich smak. Tak podawane, są przy tym specjalnością kuchni śródziemnomorskiej.

ABC zdrowej żywności: kapary

Kapary, jako przekąska

Jeśli lubimy wyraziste smaki, możemy zaryzykować przygotowanie małej przekąski z kaparów. W tym celu:

  • kupujemy słoik kaparów w soli;
  • odsączamy, a następnie płuczemy dokładnie pod zimną wodą;
  • rozgrzewamy ok. 2cm warstwę oleju na patelni;
  • wrzucamy nasze kapary i podsmażamy przez ok.2 minuty.

ABC zdrowej żywności: kapary

Dla lepszego efektu smakowego, można je w trakcie smażenia lub tuż po nim, wymieszać z oregano, bazylią czy też czosnkiem. Takie kapary to dobre towarzystwo również dla oliwek.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles